Повітряні фільтри використовуються для очищення припливного повітря в системах кондиціонування повітря, а також для очищення викидів забрудненого повітря, наприклад на атомних електростанціях і в бактеріологічних центрах. Часто використання повітряних фільтрів необхідне підтримки заданої відповідно до технологічними вимогами чистоти повітря. При проходженні повітря через систему вентиляції відбувається концентрація пилу в повітроводах, що при неякісному очищенні або несвоєчасній заміні повітряних фільтрів призводить до зниження працездатності людей і виникнення різних захворювань, зміни технологічних процесів.
Усі фільтри, крім вугільних, які використовуються видалення газів і запахів, поділяються на такі класи: фільтри грубої очистки, фільтри тонкої очистки, фільтри високоефективної очистки. Цей розподіл ґрунтується на відмінностях у конструкції, ефективності фільтрувальних матеріалів, способу уловлювання частинок та здатності їх затримування, а отже на області застосування фільтрів. Для поглинання газів, запахів та пар токсичних речовин використовуються вугільні фільтри з використанням картриджів із засипним вугіллям або матеріал з вугільним наповненням. Фільтри повітряні для систем вентиляції поділяються на групи: кишенькові фільтри, фільтри панельні, фільтри гофровані (касетні), фільтри - жироуловлювачі, фільтри високоефективного та надвисокого очищення повітря типу НЕРА та ULPA.
Конструкція та технологічні характеристики кишенькових фільтрів. Фільтри повітряні кишенькові (ФВК) призначені для грубого, середнього та тонкого очищення від пилу зовнішнього та рециркулярного повітря в системах припливно-витяжної вентиляції та кондиціювання. Фільтр ФВК грубого очищення - G3, G4 EN-779:2002. Має значно більшу пилоємність щодо інших фільтрів грубого очищення, низьким опором повітряному потоку і довгим терміном служби. При встановленні фільтра треба контролювати, щоб кишені розташовувалися вертикально. Фільтри ФВК тонкого очищення F5, F6, F7, F8, F9 згідно з EN-779:2002 задовольняють більш жорстким вимогам до чистоти повітря. Використовуються як фільтри другого ступеня очищення в сучасних бізнес-центрах, готелях, лабораторіях при виробництві продуктів харчування, лікарняних палатах і т.д. Кишеньковий фільтр складається з рамки (1) та фільтруючого матеріалу (2), сформованого у вигляді кишень. Закріплення розмірів вхідних отворів кишень (3) здійснюється за допомогою спеціальних спиць або стрічок. Рамка фільтра може складатися із пластикового, оцинкованого (металевого) профілю або вологостійкого картону. Конструкція кишенькового фільтра забезпечує жорстке кріплення кишень у рамці фільтра, виключаючи можливість видавлювання при експлуатації. Існують три способи кріплення кишень: вклеювання або обшивання стику двох кишень на спиці та фіксація стику за допомогою внутрішньої металевої стрічки. Кишені фільтрів можуть бути виготовлені з використанням ниткового або пластикового сепаратора, а сепаратор сформований за допомогою ультразвуку (зварювання), що перешкоджає їх сильному роздмухування та злипання суміжних кишень. Герметизація здійснюється за допомогою спеціального клею для варіанта з нитковими сепараторами. Фільтри не підлягають регенерації, початковий опір залежить від класу очищення, глибини та кількості кишень. Для цієї групи фільтрів наша компанія використовує фільтрувальний матеріал найбільшого німецького виробника компанії Tangerding Bocholt GmbH. навколишнього середовища, матеріал характеризується як стабільний та пилоємний. Клас F1/K1 згідно з DIN53438.
Конструкція та технологічні характеристики панельних фільтрів. Фільтри повітряні панельні (ФВП) класу очищення G2, G3, G4 призначені для грубого очищення повітря (1-ступінь) у системах кондиціювання та вентиляції у різних галузях промисловості. ФВП складаються або з картонної або
сталевий оцинкованої рамки, всередині якої покладено об'ємний фільтруючий матеріал, що спирається з боку виходу повітря на каркасну сітку або з набору вініпластових сіток, або з шару відкритопористого пінополіу. ФВП - конструкція зі змінним фільтрувальним елементом (рамка та змінний фільтруючий елемент, який після забруднення легко виймається, і замінюється новим). Переваги ФВП - регенерованість, крім варіанта зі змінним фільтрувальним елементом. Конструкція забезпечує жорстке кріплення матеріалу, що фільтрує, в рамці фільтра, виключаючи можливість його видавлювання при експлуатації. Для цієї групи фільтрів ми використовуємо фільтрувальний матеріал компанії Tangerding Bocholt GmbH ). Особливістю цього матеріалу є: 100% поліестер, термічно з'єднані волокна без будь-яких хімічних добавок, висока однорідність та розмірена стабільність, нешкідливий для навколишнього середовища, матеріал характеризується як стабільний та пилоємний. Клас F1/K1 згідно з DIN53438
Конструкція та технологічні характеристики гофрованих (касетних) фільтрів. Фільтри повітряні гофровані (ФВГ) призначені для очищення повітря від атмосферного середньо- та дрібнодисперсного пилу різного походження, а також аерозолів неорганічних та органічних речовин. Застосовуються як 1-й та 2-й ступені очищення повітря (G2-G4 та F5-F9) у системах вентиляції та кондиціонування повітря в таких галузях промисловості як медицина, фармацевтика, електроніка, у побутових приміщеннях і т.д. ФВГ є змінними елементами і не підлягають регенерації. Пилоємність фільтрів залежить від класу очищення та глибини фільтра. Фільтри складаються з корпусу (оцинкований або нержавіючий метал, вологостійкий картон, пластик), рамки та гофропакету. Гофропакет складається з фільтрувального матеріалу (фільтрокартон, голкопробивні, неткані матеріали) покладеного у вигляді гофри. Для армування гофр можуть використовувати металеві чи полімерні сітки. Герметичність забезпечується за рахунок того, що гофропакет вклеюють у корпус фільтра. Для цієї групи фільтрів ми також використовуємо фільтрувальний матеріал компанії Tangerding Bocholt GmbH (Німеччина). Особливістю цього матеріалу є: 100% поліестер, термічно з'єднані волокна в процесі виробництва, без будь-яких хімічних добавок або з додаванням акрилових смол, що надає матеріалу жорсткість, однорідність та розмірену стабільність, високу пилоємність.
Конструкція та технологічні характеристики фільтрів-жировловлювачів. Фільтри повітряні жировловлювачі (ФВЖ) призначені для очищення повітря від жирових та масляних аерозолів у системах витяжної вентиляції. Ці фільтри можуть застосовуватися як перший ступінь очищення повітря, а також для грубого очищення повітря при високих температурах. ФВЖ є пакетом гофрованих сіток з різним розміром комірки, закріплених у корпусі. Корпусні та фільтруючі елементи можуть виготовлятись з алюмінієвих сплавів, високолегованої сталі, оцинкованої сталі. Ці фільтри підлягають багаторазовій регенерації шляхом промивання гарячою мильною водою.
Конструкція та технологічні характеристики фільтрів високоефективного (НЕРА) та надвисокого (ULPA) очищення повітря. Ці фільтри призначені для високоефективного очищення повітря та стерилізації фільтрації у медичних установах, на підприємствах фармацевтичної промисловості,
а також у чистих приміщеннях інших галузей промисловості. Фільтри можуть бути використані для заміни фільтрів ЛАІК з матеріалом, що фільтрує ФПП, ФПА, а також можуть використовуватися для очищення витяжного повітря від бактерій і небезпечних мікроорганізмів, від радіоактивних аерозолів - на АЕС і т.п. Фільтри складаються з корпусу, усередині якого укладено гофропакет.
Для запобігання з'єднанню (злипання) сусідніх складок в гофропакеті, між ними прокладаються сепаратори з алюмінієвої фольги або сепаратори з клею-розплаву під час виготовлення фільтропакету.Корпусфільтра може бути виготовлений з алюмінієвого або нержавіючого профілю, Фільтропакет герметизується